LABORATORIUM BADANIA WODY
PSSE W DĄBROWIE GÓRNICZEJ
Z SIEDZIBĄ W BĘDZINIE
W siedzibie PPIS w Dąbrowie Górniczej przy ul. Kościuszki 58 w Będzinie mieści się laboratorium fizykochemicznych badań próbek wody

Natomiast w Dąbrowie Górniczej w budynku Szpitala Specjalistycznego im. Szymona Starkiewicza przy ul. Szpitalnej 13, mieści się laboratorium mikrobiologiczne badań wody
Poza wykonanywaniem badań wody w ramach prowadzenia nadzoru bieżącego, wykonywane są badania, w tym specjalistyczne dla klienta zewnętrznego, na zlecenie. Wykonywane są badania:
- wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi,
- wód powierzchniowych wykorzystywanych do zaopatrzenia ludności w wodę przeznaczoną do spożycia przez ludzi,
- wód głębinowych - ujęć indywidualnych (studnie przydomowe),
- wód w kąpieliskach/miejscach wykorzystywanych do kąpieli,
- wód mineralnych, źródlanych i stołowych,
- wód z niecek basenowych,
Próbki wody do badań fizykochemicznych przyjmowane są po wcześniejszym uzgodnieniu, np.: telefonicznym, od poniedziałku do środy od 7.00 do 12.00 (z uwzględnieniem specyfiki wykonania danego oznaczenia).
Butelki do poboru próbek wody wydawane są od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00 do 14.00
Próbki wody do badań mikrobiologicznych przyjmowane są od poniedziałku do środy w godzinach od 11.15 do 12.15.
Woreczki sterylne do poboru próbek wody wydawane są od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00 do 14.00.
Tu można pobrać wzór zlecenia na badania fizykochemiczne w laboratorium do PSSE w Dąbrowie Górniczej z siedzibą w Będzinie w następujących formatach:
Tu można pobrać wzór zlecenia na badania mikrobiologiczne w laboratorium w Dąbrowie Górniczej przy ul. Szpitalnej 13 w następujących formatach:
Na zleceniu proszę podać formę płatności (gotówka/przelew).
Szczególowych informacji udzielają:
- Kierownik Oddziału Laboratoryjnego
tel. 32-267–36–57/32-267-34-25 wewn. 24; kwestie formalne
napisz wiadomość
- Kierownik Sekcji Badań Powietrza i Wody
tel. 32-267-34-25/32-267–36–57 wewn. 15;
napisz wiadomość
- w zakresie akredytowanych parametrów fizyko-chemicznych: barwy, mętności, odczynu (pH), przewodności, smaku, zapachu, jonu amonowego - amiaku, azotynów, azotanów, twardości, chlorków, żelaza, fluorków, wapnia, magnezu,
- w zakresie nie akredytowanych parametrów fizyko-chemicznych, objętych systemem zarządzania: manganu, chloru wolnego, tlenu rozpuszczonego, biochemicznego zapotrzebowania tlenu (BZT5), zawiesiny, utlenialności z KMnO4, fosfroranów.
- Kierownik Sekcji Badań Mikrobiologicznych, Chorób Zakaźnych i Zakażeń
tel 32-262-38-12;
napisz wiadomość
- w zakresie akredytowanych parametrów mikrobiologicznych wykonywane są badania: liczba bakterii grupy coli, liczba Escherichia coli, liczba bakerii grupy coli termotolerancyjnych i domniemanych Escherichia coli, liczba enterokoków (paciorkowców kałowych), liczba kolonii na agarze odżywczym w temp. 36± 2°C po 48h, liczba kolonii na agarze odżywczym w temp 22± 2°C po 72h, liczba gronkowców koagulazo-dodatnich, liczba Clostridium perfringens (łącznie ze sporami).
- w zakresie nie akredytowanych parametrów mikrobiologicznych, objętych systemem zarządzania: obecność bakterii z rodzaju Salmonella, liczba przetrwalników beztlenowców redukujących siarczyny (Clostridia), oznaczanie bakterii grupy coli typu kałowego (fekalnego) metodą fermentacyjną probówkową.
kontakt z zespołem zajmującym się monitoringiem jakości wody
Terminy pobrania próbek wody, proszę uzgadniać telefonicznie.